Wycieczka klas 1c i 2b

Zanim pierwsza gwiazdka zaświeci

Dnia 11 grudnia 2019 roku uczniowie klasy  2 b i 1 c zajęcia w tym dniu spędzili nieco inaczej. Wszyscy razem udaliśmy się do Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach na lekcję muzealną pt. ”Zanim pierwsza gwiazdka zaświeci”. Klasopracownię  zamieniliśmy  na  dawną izbę z wnętrzem z tamtych lat. Zamiast w tradycyjnych ławkach zasiedliśmy wokół ogromnego wigilijnego stołu. Panie prowadzące zajęcia swoimi barwnymi opowieściami o dawnych tradycjach i zwyczajach związanych  ze Świętami Bożego Narodzenia na Śląsku przeplatane grą organach, śpiewem i kolędowaniem sprawiły, że mogliśmy  przenieść się w swojej wyobraźni w dane czasy. Poznaliśmy symbolikę choinki, poszczególnych ozdób, strojnego drzewka, snopów zboża stawianych w kącie izby, podłaźniczki, łańcucha jako symbolu nierozerwalności więzi międzyludzkich. Ciekawość i duże zainteresowanie wśród dzieci wzbudziły dawne zabawki szyte z gałganków i strugane w drewnie. Zabawa nimi przyniosła wiele radości i frajdy. Ogromnym  przeżyciem był również udział wszystkich dzieci w zaimprowizowanym orszaku kolędników z gwiazdą na czele. Przebrani w stroje ludowe, szaty trzech króli, gwiazdek, aniołków, w maskach zwierząt z ludowymi instrumentami śpiewem kolęd na ustach maszerowali do izby gospodarza i gospodyni z noworocznymi życzeniami.  Na koniec za kolędę czekały na wszystkich słodkości. Ostatnie klasowe zdjęcie przy pięknie rzeźbionej szopce i czas pożegnania.  Zadowoleni, bogatsi o zdobytą wiedzę pełni wrażeń i szczęśliwi wróciliśmy  do domu.

Jadwiga Kocenda

Bożena Bednarz