ORTOGRAFICZNE ZMAGANIA

9 czerwca w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Zdzieszowicach odbył się gminny etap Międzyszkolnego Dyktanda ” O pióro Korczaka” dla uczniów klas IV- VIII szkół podstawowych z terenu gminy Zdzieszowice.

Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy 8 a: Malwina Wojewódzka, Nikola Prościńska
i Laura Kowalczyk – zwyciężczynie szkolnych eliminacji.

Uczestnicy tego konkursu stanęli przed nie lada wyzwaniem- musieli napisać tekst, który pełen
był ortograficznych trudności.

Jesteśmy dumni z dziewczyn i ich umiejętności, szczególnie gratulujemy Laurze Kowalczyk, która zajęła III miejsce.

A oto fragmenty konkursowego dyktanda, autorstwa nauczycielki języka polskiego – Barbary Kulig:

„ Niejaki Ambroży, który od półwiecza miał przezwisko Bukszpan  to  arcymistrz ogrodnictwa. Na dwuipółhektarowej powierzchni uprawiał rzadko spotykane cud- rośliny. Chlubą jego hodowli były holenderskie hortensje w kolorze lilaróż i niespotykane dotąd chabry i chryzantemy. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyło się oryginalne drzewko grejpfrutowe, zimujące w ogrodowej oranżerii , pochodzącej z Kalifornii. Pośrodku plonów królował okaz przypominający gorejący krzew Mojżesza. Naprzeciwko zaś znajdował się stary, z rzadka porośnięty złocistopomarańczowymi grążelami staw, nad którymi krążyły wielkookie ważki. Był i jarzynowy gaj, z późno dojrzewającą rzodkiewką, soczyście zieloną rzeżuchą i jarmużem. W tym doskonale zharmonizowanym świecie przeszkadzało jedynie brzęczące ohydztwo w postaci krwiożerczej meszki………”

Barbara Koźmińska- Łania