Niezwykła lekcja historii

22 października uczniowie klas ósmych wzięli udział w niezwykłej lekcji historii. Pod kierunkiem przewodnika- edukatora  zwiedzili Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, usytuowane na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.

Teren obozu zwiedzaliśmy w ciszy i zadumie, z przerażeniem słuchając opowieści o losach ludzi, którzy zostali przewiezieni do obozów. Wielkie wrażenie wywarł na uczniach widok ogromnej ilości butów, okularów, naczyń, walizek i innych przedmiotów, które zostały zgromadzone w muzeum, a które niegdyś należały do obozowych więźniów. Z przerażeniem uświadomili sobie, że za każdym takim przedmiotem kryje się historia ludzkiego życia. Z niedowierzanie słuchali przekazywanych przez przewodnika informacji na temat liczby ludzi zgładzonych w Auschwitz.

Potem udaliśmy się do obozu w Brzezince. Ważnym elementem wycieczki było przejście pod Międzynarodowy Pomnik Ofiar Obozu. Naszą uwagę zwróciły 23 tablice, bowiem na każdej z nich widnieje zapisany w innym języku napis: „Niechaj na wieki będzie krzykiem rozpaczy i przestrogą dla ludzkości to miejsce, w którym hitlerowcy wymordowali około półtora miliona mężczyzn, kobiet i dzieci, głównie Żydów z różnych krajów Europy, Auschwitz-Birkenau-1940-1945”. Pod tablicą z napisem w języku polskim zapaliliśmy znicz i chwilą ciszy uczciliśmy pamięć wszystkich ludzi, którzy podczas wojny zginęli w obozie.

Tego dnia odwiedziliśmy również Wadowice- rodzinne miasto papieża Jana Pawła II. Na rynku podziwialiśmy pomnik papieża, wstąpiliśmy do bazyliki. Niestety nie udało nam się zwiedzić muzeum papieskiego. Uwieńczeniem pobytu w Wadowicach była degustacja słynnych papieskich kremówek. Potwierdzamy, że są pyszne!

Ta nietypowa lekcja historii pozostanie w pamięci uczniów  chyba na zawsze. Trudno uwierzyć im, że wszystko to, o czym usłyszeli, zdarzyło się naprawdę. Są szczęśliwi, że dane jest im  żyć w kraju w którym panuje pokój.

Koźmińska-Łania