FERIE ZIMOWE 2021

Drodzy Uczniowie i Rodzice, decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej przerwa w nauce w całym kraju potrwa od 4 do 17 stycznia i zastąpi dotychczasowe ferie zimowe. Tegoroczny wypoczynek będzie się jednak różnił od pozostałych – obowiązuje zakaz organizacji wyjazdów, a Ministerstwo apeluje, aby dzieci i młodzież na ten czas pozostały w domach.

Uczniowie! Pamiętajcie, że ferie są po to, aby odpocząć, a czas spędzony w domu możecie wykorzystać na wiele kreatywnych sposobów! W kącie leży gitara, na którą nie macie czasu? Na półce zakurzone książki do nauki języka i niedokończona książka? Na ziemi do połowy ułożone puzzle? Świetnie się składa! W końcu będzie czas na to wszystko, co to tej pory odkładaliście. Wykorzystajcie te dwa tygodnie na rozwijanie swoich dotychczasowych pasji czy poszukiwanie nowych. Te ferie nie będą stracone – wszystko zależy od Was!

Rodzice! Zastanawiacie się, jak zorganizować czas swoim dzieciom w trakcie ferii? Szczególnie, gdy w planach był wyjazd za granicę, na obóz, na narty czy w odwiedziny do dziadków? Nie martwcie się – wspólnie damy radę. Pomyślcie, że przed Wami najfajniejsze dwa tygodnie          w gronie najbliższej rodziny. Wystarczy kilka drobnych pomysłów, aby w domowym zaciszu zorganizować rozrywkę dla całej rodziny. Najważniejsze są chęci, a pomysły przyjdą same. To proste – róbcie to, co lubicie i co sprawia Wam wszystkim frajdę, albo sprawdźcie kilka naszych propozycji na domowe spędzanie czasu:

1. Układanie puzzli to świetna rozrywka dla całej rodziny i wcale nie tylko dla tych, którzy mają do tego cierpliwość – przekonajcie się! Satysfakcja po włożeniu ostatniego elementu układanki – gwarantowana. PS. chodzą słuchy, że najpierw warto zacząć od ułożenia ramki – potwierdzone info!

1. Gry planszowe – tego chyba nie trzeba zachwalać! Wybierzcie te znane wszystkim propozycje albo nowe planszówki. Rywalizacja indywidulana, podział na zespoły,  a może jedna wspólna drużyna? Możliwości jest mnóstwo i każdy znajdzie coś dla siebie.

1. Oglądanie filmów – niby nic, a jednak domowe kino może dać tyle samo rozrywki, co prawdziwe! Przygotujcie wspólnie kinowe przekąski, najlepiej zdrowe i wybierzcie coś z ostatnich hitów oscarowych czy też starych i sprawdzonych pozycji. A może rodzinne oglądanie nowego sezonu serialu? Jest w czym wybierać.

1. Wspólne gotowanie – to może być dopiero pokaz kreatywności i pomysłowości! Podzielcie się na drużyny, wymyślcie tematy, a może wybierzcie menu ze względu na region czy kraj. Pozostali domownicy będą zachwyceni. Pomocnych filmików na YouTube, programów telewizyjnych, blogów kulinarnych i książek jest bez liku. Czas na prawdziwe, domowe kuchenne rewolucje. Tylko bez rzucania talerzami, rzecz jasna!

1. Domowa aktywność fizyczna – sport kojarzy Wam się przede wszystkim z boiskiem, basenem czy rowerem? To prawda, teraz jest to utrudnione, ale liczy się pomysłowość, pamiętacie? Zacznijcie od porannej rozgrzewki i rozciągania – świetny plan na rozbudzenie. Dla poszukiwaczy spokoju, idealnie nada się wieczorna praktyka jogi – uspokaja i wycisza. A w ciągu dnia? Ważne, że nie będziecie siedzieli godzinami w jednym miejscu! Mata, stepper, roller, małe hantle – warto pożyczyć taki sprzęt od znajomego, albo kupić, no i trochę poćwiczyć. To może być nawet z internetowym trenerem, czemu nie! Do domowego aerobiku nie trzeba specjalistycznego sprzętu – wykorzystajcie przedmioty, które macie wokół siebie: krzesło, koc, plastikowe butelki z wodą, schody. Ale co najważniejsze, uważajcie, żebyście nie zrobili sobie przy tym krzywdy!

1. Wspólne porządki – tak wiemy, nie brzmi to tak dobrze, jak pozostałe propozycje, ale dajcie nam szansę! Nie musicie od razu segregować wszystkiego alfabetycznie czy pod kolor. Wystarczy poukładać swoje rzeczy na półkach w szafie, pościerać kurze i od razu jest przyjemniej! Sami powiedzcie, kiedy, jak nie teraz? Właśnie jest na to czas! A co najlepsze, dzięki temu może odnajdziecie od dawna poszukiwane klucze, zeszyt, zaginiony kolczyk albo inny „skarb narodów”.

1. A na koniec, pamiętajcie o zrobieniu zdjęć i pochwaleniu się znajomym, może być także w mediach społecznościowych. To świetna inspiracja dla innych, a sami także możecie podpatrzeć ciekawe propozycje.

Nie ważne co i gdzie robicie, ważne jest zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa: dystans, dezynfekcja, maseczka. To ważne dla zdrowia nas wszystkich.

A najbardziej aktualne zasady i wytyczne zawsze znajdziecie na stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia